Mazowsze boryka się z brakiem lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, dlatego Sejmik Województwa Mazowieckiego postanowił podjąć działania mające na celu przyciągnięcie młodych medyków do regionu. Aby skłonić studentów do rozpoczęcia kariery na Mazowszu, wkrótce ruszy nowy nabór wniosków stypendialnych, finansowany przez samorząd województwa.
Do końca września studenci kierunków lekarskich, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego będą mogli ubiegać się o stypendia. Są one przeznaczone dla studentów V i VI roku kierunku lekarskiego oraz III roku pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Warunki uzyskania stypendium są dwa: średnia ocen z ostatniego roku studiów wynosząca co najmniej 4,40 oraz zobowiązanie do podjęcia pracy w placówkach medycznych zarządzanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Okres pracy musi odpowiadać okresowi pobierania stypendium, liczony pełnymi latami, co oznacza zobowiązanie do pracy przez 12 miesięcy.
Stypendia wynoszą 3 000 zł brutto miesięcznie dla studentów kierunku lekarskiego oraz 2 000 zł brutto dla studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Wypłacane będą w miesięcznych ratach przez okres 9 miesięcy.
– Nasz program stypendialny w poprzednich latach cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego widzimy w nim szansę i chcemy go kontynuować – podkreśla Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. Jak dodaje Sylwia Lacek, wiceprzewodnicząca sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, program ma poprawić sytuację finansową młodych medyków na początku ich kariery oraz zachęcić ich do wyboru kierunków deficytowych na rynku pracy.
Szczegóły dotyczące programu stypendialnego, w tym lista specjalizacji deficytowych oraz liczba stypendiów, zostaną opublikowane do końca września. Dotychczas ze wsparcia skorzystało już 257 młodych medyków, w tym 157 studentów kierunku lekarskiego, 90 pielęgniarstwa oraz 10 ratownictwa medycznego.