Wczoraj około godziny 17:25 na drodze powiatowej nr 3001, między miejscowościami Stara Wrona i Nowa Wrona, doszło do groźnego wypadku z udziałem dzikiego zwierzęcia. Jadący w kierunku Starej Wrony volkswagen uderzył w łosia, który nagle wbiegł na jezdnię.
Samochodem podróżowało czterech mężczyzn. W wyniku zderzenia 49-letni pasażer siedzący na przednim siedzeniu odniósł poważne obrażenia i został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Warszawie. 54-letni kierowca oraz dwaj pozostali pasażerowie nie odnieśli obrażeń. Łoś nie przeżył wypadku.
Seria kolizji z dzikimi zwierzętami w regionie
To już czwarte takie zdarzenie w tym miesiącu:
- 6 marca – między Nową Wroną a Starą Wroną, na tej samej drodze powiatowej, osobowa skoda zderzyła się z łosiem. 36-letni kierowca nie odniósł obrażeń.
- 11 marca – w Skarżynie, na drodze krajowej nr 50, ciężarowe volvo uderzyło w łosia. 38-letni kierowca wyszedł z tego bez szwanku.
- 14 marca – w Szerominie toyota prowadzona przez 21-latka zderzyła się z sarną. Kierowca również nie doznał obrażeń.
Jak uniknąć kolizji z dzikimi zwierzętami
Podczas podróży przez tereny leśne warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:
- Zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie. W tych porach należy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na pobocza.
- Oślepione przez reflektory zwierzę często staje w bezruchu, dlatego nie należy zakładać, że ucieknie. W takiej sytuacji należy zwolnić i zachować ostrożność.
- Jedno zwierzę to często dopiero początek. Sarny, jelenie i dziki poruszają się w stadach, dlatego za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
- Przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz zwracanie uwagi na znaki drogowe ma kluczowe znaczenie. Znak A-18b informuje o możliwości napotkania dzikich zwierząt i zobowiązuje kierowców do zachowania szczególnej ostrożności.
- Należy zawsze mieć na uwadze możliwość nagłego hamowania. Nadmierna prędkość wydłuża drogę hamowania i zmniejsza szansę na bezpieczne wykonanie manewru.
Zachowanie czujności na drodze i dostosowanie prędkości do warunków może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom i uratować życie.
fot. KPP Płońsk